Alkomat – wadliwy pomiar badania alkomatem

Wynik badania przeprowadzonego alkomatem na zawartość alkoholu we krwi stanowi główny dowód w postępowaniu sądowym prowadzonym przeciwko oskarżonemu o prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.
Kontrola trzeźwości w chwili zatrzymania kierowcy przez patrol policji odbywa się w pierwszej kolejności za pomocą alkomatu, ewentualnie następne badanie może zostać przeprowadzone przez pobranie krwi. Czynności te muszą odpowiadać przepisom aktów prawnych, traktujących o sposobie przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w organizmie. Wymogi, które powinien spełnić alkomat użyty do przeprowadzenia badania oraz postępowanie policjantów przeprowadzających badanie alkomatem uregulowane są w następujących aktach prawnych:
1. Zarządzenie Komendanta Głównego Policji nr 496 z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu z uwzględnieniem zmian wprowadzonych Zarządzeniem Komendanta Głównego Policji nr 738 z dnia 21 czerwca 2011 r.
2. Zasady przeprowadzania pomiarów stężenia alkoholu oraz opiniowania w sprawach trzeźwości wydanymi przez Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie zatwierdzonymi w dniu 26 listopada 2004 r. przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej o Kryminologii. Ponadto, parametry techniczne alkomatu precyzuje instrukcja obsługi producenta alkomatu użytego do badania trzeźwości kierującego pojazdem. Należy zatem zwrócić uwagę na wszelkie uchybienia, do których doszło w czasie przeprowadzenia badania alkomatu, ponieważ mogą one stanowić podstawy do podważenia prawidłowości badania alkomatem, a w konsekwencji mieć wpływ na dalsze postępowanie prowadzone w związku z zatrzymaniem kierowcy pod wpływem alkoholu.

Wynik badania przeprowadzonego alkomatem na zawartość alkoholu we krwi stanowi główny dowód w postępowaniu sądowym prowadzonym przeciwko oskarżonemu o prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Badanie krwi a badanie alkomatem
Zdarzają się sytuacje, że niezbędne jest przeprowadzenie badania stanu trzeźwości kierowcy przez pobranie krwi. Kiedy przeprowadza się badanie krwi zamiast użycia alkomatu?

Pobranie krwi i badanie na zawartość alkoholu uzasadnia:

1. Odmowa poddania się badaniu za pomocą urządzenia elektronicznego - w sytuacji, gdy zatrzymany do kontroli stanu trzeźwości kierowca odmawia poddania się badaniu stanu trzeźwości alkomatem, konieczne jest udanie się z funkcjonariuszami w celu pobrania krwi do analizy stanu trzeźwości kierowcy
2. Niemożność przeprowadzenia badania alkomatem – w sytuacji kiedy stan psychofizyczny kierowcy, wynikający z upojenia alkoholowego, choroby układu oddechowego lub innych przyczyn uniemożliwia użycie alkomatu kierowca zostaje poddany badanie na stężenie alkoholu we krwi poprzez jej pobranie, a nadto w sytuacji kiedy istnieją przeciwwskazania do użycia alkomatu, wynikające ze stanu zdrowia badanego.

Protokół z przeprowadzonego badania alkomatem

Kiedy wykonuje się protokół z badania na zawartość alkoholu we krwi zatrzymanego kierowcy?
1. Kiedy sporządzenia protokołu z badania alkomatem żąda osoba poddana badaniu – policjanci przeprowadzający badanie alkomatem mają obowiązek pouczenie badanego o uprawnieniu do żądania protokołu z tej czynności
2. Kiedy kierujący pojazdem uczestniczył w wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym lub gdy są ranni
3. Kiedy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez kierującego
4. Kiedy uzyskany w badaniu alkomatem wynik wskazuje, że badany kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu
5. Kiedy w danej sprawie będzie prowadzone dalsze postępowanie, wówczas protokół z badania alkomatem/ pobrania krwi zostanie włączony w poczet materiału dowodowego służącego dla wydania rozstrzygnięcia w sprawie.
Pomoc prawna:
• Reprezentacja przed organami ścigania w postępowaniu przygotowawczym w sprawie za jazdę pod wpływem alkoholu
• Reprezentacja w postępowaniu sądowym w sprawie za jazdę pod wpływem alkoholu
• Sporządzanie pism procesowych
• Porady prawne w sprawie za jazdę pod wpływem alkoholu


adwokat jazda po alkoholu + 00 48 782 082 295

Image placeholder

Adwokat Małgorzata Kulasza Wrocław

Witam na blogu prowadzonym przez adwokata Małgorzatę Kulaszę. Tematyka bloga jest inspirowana sprawami, z którymi mam styczność w pracy adwokata. Kancelaria świadczy pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, karnego.

Umów się na spotkanie

Wyślij zapytanie w sprawie terminu spotkania

Wybierz kategorię sprawy, opisz w zwięzły sposób czego dotyczy Twój problem i wyślij formularz z zapytaniem o najbliższy wolny termin spotkania. Skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 h.
adwokat Małgorzata Kulasza
00 48 785 370 536